Bemutatkozik a Környezettudományi Intézet

A Környezettudományi Intézet küldetése a talaj, a víz és a légkör tulajdonságainak és agroökológiai összefüggéseinek vizsgálata, az eredmények magas színvonalú képzésbe való beépítése, egyúttal a fenntartható, klímabarát mezőgazdasági gyakorlatba és környezetgazdálkodásba történő alkalmazás megalapozása. Ismerjük meg a Környezettudományi Intézet 118 munkatársának tevékenységét, Dr. Michéli Erika intézetigazgatóval készített interjún keresztül.

 

Melyek a Környezettudományi Intézet alaptevékenységei?  

A Környezettudományi Intézet alaptevékenységében egyensúlyban van az oktatás és a kutatás részaránya. Az Intézet 12 képzést gesztorál, melyek között kiemelkedő a környezetmérnök BSc és MSc képzés magyar és angol nyelveken, nappali és levelező szakon. Ezek hallgatói bázisa jelentős a Környezettudományi Doktori Iskola esetében is. Stratégiai képzés a mezőgazdasági vízgazdálkodási mérnöki MSc szak, melynek angol nyelvű képzését moduláris rendszerben fejlesztik. A szakirányú továbbképzések közel felét teszik ki a 345 fős hallgatói létszámnak. Ez a képzési mód kapocs a gyakorlat felé, összetételében, tartalmában pedig követi a piaci igényeket. Fontos megemlíteni a doktori képzést, amely 57 hallgatói létszámmal – köztük 21 külföldi hallgatóval – kiemelkedő.

Melyek az Intézet kiemelt kutatási területei?

Az Intézet kutatási fókuszában a fenntartható mezőgazdasági vízgazdálkodási (öntözéses gazdálkodás, vízrendezés, szennyvíz-hasznosítás, aszálykezelés, belvízgazdálkodás, vízbiztonság) projektek, a modern talajfelvételezési és térképezési módszerek állnak. Ezek mellett fontos hangsúlyt kapnak a környezetanalitikai (mezőgazdasági eredetű környezetszennyezők meghatározásának és monitorozásának módszertani fejlesztései, ökotoxicitási és kockázatelemzési kutatások) vizsgálatok is. A kutatások továbbá a környezettechnológiai, a fenntartható föld- és talajhasználat, talajtani kutatások, a környezeti hidrológia és meteorológia modern alkalmazásaira is kiterjednek.

Melyek az Intézet kutatási egységei?

Az Intézet összesen 6 tanszéket és 2 kutatóközpontot foglal magába, amelyek a következők:

  • Talajtani Tanszék
  • Vízgazdálkodási és Klímaadaptációs Tanszék
  • Környezetanalitikai és Környezettechnológiai Tanszék
  • Környezeti Fenntarthatóság Tanszék
  • Agrárkörnyezettani Tanszék
  • Öntözésfejlesztési és Meliorációs Tanszék
  • Öntözési és Vízgazdálkodási Kutatóközpont
  • Agrár-környezettudományi Kutatóközpont

Kik az Intézet vállalati partnerei?

Legfontosabb hazai és nemzetközi partnereink a következők:

  • MATE társintézetek, AM, NÉBIH, KKV, ITM, IKR, KITE, Proficomp Zrt., ATK TAKI.
  • EU JRC, Wageningen University and Research, BOKU, Purdue University (USA), Cranfield University (UK), Afrika (FARA, KALRO-Kenya, CSIRO-Gána, ARC-Dél-Afrika), Dél-kelet Ázsia (Laosz).

Összesen hány munkatárs dolgozik az Intézetnél?

Az Intézetben összesen 118 munkavállaló dolgozik, ezen belül hat egyetemi tanár – amelyek közül 2 MTA-tag – 1 főmunkatárs, 15 egyetemi docens, 3 főiskolai docens, 12 egyetemi adjunktus, valamint 9 tanársegéd, 31 fő kutató és 41 fő támogató személyzet.

Néhány szóban mutassa be az Intézet által végzett szolgáltatásokat!

Az Intézet által végzett szolgáltatások között említhető a szakértői jelentések, döntésmegalapozó tanulmányok, AM célfeladatok, akkreditált mérések (talaj, növény, víz) elkészítése. Az Intézet továbbá terepi spektroradiométeres mérésekkel, szervetlen és szerves mikroszennyezők műszeres analitikai meghatározásával, valamint toxicitásmeghatározással – OECD szabványok szerint – is foglalkozik. A szolgáltatások sorát színesítik a minősített energetikai és biodegradálhatóság-mérések.

Mi az Intézet legizgalmasabb kutatási eredménye a közelmúltból?

A Környezettudományi Intézet kiemelkedő kutatásai között említhetők az alábbiak:

  • Fenntartható, klimatikus és talajviszonyokhoz alkalmazkodó gazdálkodás megalapozása.
  • Precíziós és digitális alkalmazások a tápanyagutánpótlásban és öntözésben.
  • A mezőgazdasági környezetbiztonság és a biodiverzitás megőrzését támogató környezetanalitikai és környezettechnológiai fejlesztések. Megfelelés az Európai Zöld Egyezménynek.
  • Nemzetközi ösztönzés a biomasszaalapú gazdálkodás felé és az agrokemizált technológiák mérséklésére, precíziós és digitalizált alkalmazások, körkörös gazdálkodás. Klímaadaptáció. Keleti és afrikai nyitáshoz kapcsolódó kutatások (mezőgazdaság hatékonyságának növelése).
  • Nagy nemzetközi beágyazottság a talajismeret területén (pályázati rendszerbe pl. Afrikát érintő pályázatok).

Kutatási mutatószámok:

  • 792 publikáció (az elmúlt 5 évben)
  • 3.406 hivatkozás (az elmúlt 5 évben)
  • 4,3 az átlagos hivatkozások száma/publikáció
  • 1.390 milliárd Ft pályázati bevétel
  • 759 milliárd Ft K+F+I és egyéb szolgáltatások bevételei

Van-e jelenleg folyó nemzetközi kutatási projekt? Amennyiben igen, legyen kedves bemutatni ezeket!  

  • KÖTI Talajtan nemzetközi projektek/tevékenységek

H2020 pályázati tevékenységek

  • PROIntensAfrica – Sustainable intensification pathways of agrofood systems in Africa; 2015-2021; Afrika talajai termékenységének és a mezőgazdasági termelés fokozására irányul
  • Soils4Africa – Soil Information System for Africa; 20202024

Az afrikai kontinens mezőgazdasági területeinek talajfelvételezése, mintázása és talajvizsgálatai alapján Afrika talajinformációs rendszerének fejlesztésére irányul.

  •   KÖTI AKK nemzetközi projektek/tevékenységek

Kutatási projektek

  • H2020, H2020RUR-2020-1: 101000728 NETPOULSAFE: Az európai baromfitenyésztés szereplőinek hálózatba szervezése a biobiztonsági intézkedések megfelelőségének fokozása és a fenntartható termelés érdekében (2020-2023).
  • A biológiai biztonsági gyakorlatok hatékony megvalósításának elősegítése az EU hét nagy baromfitenyésztő országban. A biológiai biztonsági előírásoknak való megfelelés segítése a már bevezetett vagy bevezetés előtt álló (UGENTBiocheck) eljárások adatainak összegyűjtésével, értékelésével és megosztásával (francia-belga-holland-olasz-lengyel-magyar.) A projektben négy MATE intézet (Környezettudományi, Állattenyésztési, Élelmiszertudományi, Genetikai, továbbá a korábbi jogelőd intézmény (NAIK) négy kutatóintézete is részt vesz, a szakmai programon túl jelenleg a szervezeti átalakulásból adódó adminisztratív tennivalók zajlanak.
  • DTP Interreg DTP2093-2.1, Üledékminőségi információs, monitoring és értékelési rendszer kidolgozása transznacionális együttműködés elősegítésére a közös Duna-menti vízügyi menedzsment érdekében (2018-2021).
  • Egységes adatkezelési rendszer kidolgozása a VízKeretirányelvben megfogalmazott elsőbbségi szennyezők monitorozására és lekérdezhető nyilvántartására a Duna-menti országokban (szlovén-magyar-osztrák-szlovák-horvát-bosznia-hercegovinai-román-bolgár-szerb-német-cseh-moldáv-ukrán). A projektben a MATE jogelőd intézményei, a SZIE és a NAIK is partnerek voltak, a szakmai programon túl jelenleg a két partner fúziójából adódó adminisztratív tennivalók zajlanak.
  • Erasmus+ 20171-TR01-KA202-045641, ProtectLife: Növényvédő szerek pontszerű vízszennyezéseinek megelőzése a mezőgazdasági szakemberek szakmai felkészültségének javításával (2019-2021).
  • Az EUkonform Jó Mezőgazdasági Gyakorlatok adaptálására a növényvédő szeres felszínivíz-szennyezések visszaszorítására Törökországban (törökmagyar-román-lengyel). A szakmai program már lezárult, a projekt folytatása jelenleg benyújtás alatt áll az Erasmus+ programban.
  • Erasmus+ 20201-AT01-KA202-078107, TOPPLANT: Növényvédelmi kiképzők képzése az ökológiai gazdálkodás (biogazdálkodás) számára (2020-2022).
  • Az ökológiai gazdálkodás számára engedélyezett egyes növényvédelmi gyakorlatokra vonatkozó felnőttoktatási anyagok kidolgozása (osztrákszlovén-horvát-magyar). A projekt szellemi termékei az oktatási anyagok és a jövőbeli oktatók kiképzése.
  • Erasmus+ KA20318DCB172, Hort4EUGreen: Kertészeti szakemberek gyakorlati készségeinek javítása az Európai Zöld Megállapodás célkitűzésének elősegítésére (2020-2023).
  • Az agroökológia számára fontos, egyes felnőttoktatási anyagok kidolgozása (románmagyar-bolgár-török). A projekt szellemi termékei az oktatási anyagok és a jövőbeli oktatók kiképzése.

Melyek az Intézet céljai a jövőre nézve?

Nemzetközi színvonalú, erős elméleti alapokra épülő képzés kiépítése, amely gyakorlati oktatással kiegészülve belső és partnerinfrastruktúrára építkezve tevődik össze. Kiemelt fókusz helyeződik a gesztorált szakokra valamennyi képzési szinten és formában, magyar és több esetben angol nyelven is.

A kutatásban a fókuszterületeken (a talaj, a víz és a légkör) állami megbízásokhoz kapcsolódó (főként öntözési) kutatásokon túl egyéb hazai és nemzetközi forrásokra és kutatóhálózatra támaszkodó projektek és kutatások folytatása, kiterjesztése.

Az Intézet segíti-e valamely nemzetközi szervezet kutatásait?

Igen, az Intézet számos munkatársa segíti nemzetközi szervezetek munkáját, amelyek a következők:

  • Meteorológiai Világszervezet (WMO) Megfigyelési, Infrastruktúra és Informatikai Bizottság, amely a Földrendszerrel kapcsolatos mérési, műszerügyi és távközlési feladatokat koordinálja.
  • Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (Organisation for Economic Cooperation and Development, OECD)
  • Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority, EFSA)
  • EU JRC (European Commission, Joint Research Centre) Soil Action – EU Talajadatbázisok, térképek szerkesztését koordinálja.
  • International Union of Soil Sciences (IUSS) Nemzetközi Talajtani Unió, a Talajan tudományos tevékenységét összefogó nemzetközi szervezet.  

Melyek azok az egyéb tevékenységek, amelyeket fontosnak tart megemlíteni?

Az Intézet munkatársai készítik az Európai Unió országaiból származó talajmonolit gyűjteményt.

Melyek azok a főbb kutatási területek, ahova szívesen várják fiatal kutatót, hallgatók jelentkezését?

Intézetünk minden projektjéhez várjuk fiatal kutatók jelentkezését.