Sajtakadémia a MATE szervezésében - XXII. Gyomaendrődi Sajt- és Túrófesztivál

2021. szeptember 16-19. között nagy sikerrel lezajlott a XXII. Gyomaendrődi Sajt- és Túrófesztivál. A színes színpadi programok sorát nagyszabású jótékonysági összefogás nyitotta, melynek célja egy balesetet szenvedett helyi család anyagi támogatása volt. A nagyszínpadon négy napon át egymást váltották a közkedvelt zenekarok, gyermekműsorok és szórakoztató programok.

2021. szeptember 18-án, a sajtos szakma négyéves várakozását követően megrendezték a II. Sajtakadémia Konferenciát. Az első siker után a konferencia megálmodói, Kerekesné dr. Mayer Ágnes és Dr. Kovács Gyöngyi újra szervezésbe kezdtek. Ezúttal – a MATE Károly Róbert Campusát követően –a hosszú sajtos hagyományokkal rendelkező fürdőváros, Gyomaendrőd biztosította a helyszínt. Az eseményt a II. Sajtakadémia a XXII. Gyomaendrődi Sajt- és Túrófesztivál keretein belül rendezték meg, ezzel tovább erősítve a sajtszakmai hátteret. A konferencia fővédnöke a MATE rektora, Prof. Dr. Gyuricza Csaba volt. Jelenlétével megtisztelte a rendezvényt és nyitóbeszédet tartott Toldi Balázs, a város polgármestere, valamint Kovács László, a Magyar Sajtkészítők Egyesületének elnöke is.

A 16 előadást követően a vendégek díjnyertes sajtokat kóstolhattak hozzájuk illő borokkal és sörökkel, majd kerekasztal-beszélgetések keretein belül a téma szakavatott mestereivel is lehetőség volt a kötetlenebb formájú eszmecserére.

A tudományos előadások sorát egy sajtokkal kapcsolatos néprajzi összefoglaló nyitotta, megágyazva a soron következő kutatók legújabb ismereteit átadó előadásoknak. Szó volt a sajtok érzékszervi vizsgálatairól, a kalciumbevitel fogászati összefüggéseiről, majd a sajtfogyasztási szokások több aspektusból is megvilágításra kerültek. A nagyközönség megtekinthette a laboratóriumi mérések széles spektrumát, illetve egy innovatív takarmányozási módozatot is, ami nagy befolyással lehet a sajtok minőségére. A sajtkészítők megismerkedhettek a hazai nyerstejes mozgalommal, amelynek a leghíresebb képviselője mutatta meg a hőkezelés- és/vagy kultúrázás nélküli sajtok világát és hátterét.

A sort az oktatással kapcsolatos kérdések követték, ahol három egészen különböző sajtoktatási szint és metódus mutatkozott be. A résztvevők megismerték az OKJ képzések világát, a sajtmesterré válás folyamatát és az állami szakképzésben rejlő lehetőségeket is. Az előadássorozat egyik leginkább lebilincselő előadását a külföldi tapasztalatairól mesélő magyar affineur (sajtérlelő szakember) tartotta, aki bemutatta, hogy az osztrák kisüzemi és kézműves sajtkészítés milyen elemekben tér el a magyartól, és milyen fejlesztési irányok jöhetnek szóba a hazai sajtkészítés területén. Az előadások sorát a házigazdák zárták, akik bemutattak a sajtversenyek kulisszatitkaiból párat, összegezték az elmúlt évek sajtversenyeit.

A résztvevők rengeteg új ismerettel a fejükben és új ízekkel a szájukban, elégedetten távoztak, kivétel nélkül állították, hogy a második Sajtakadémia méltó lett az első nagy sikeréhez, és szinte mindenki kifejezte az igényét a hasonlóan magas színvonalú folytatásra is.

A fesztiváltéren berendezett „gasztroudvarban” összesen 20 sajtkészítő vagy sajtárus és 3 borászat kapott helyet, de emellett egy fesztivál nélkülözhetetlen elemeiként szolgáló vendéglátósok, street foodosok sora, egyéb árusok sem hiányoztak. Az Erzsébet-liget gyermekszigetté változott, ahol a legkisebbektől kezdve a tinikig mindenki megtalálta a nekivaló népi játékot, szórakoztató elfoglaltságot, ugrálóvárat. A fesztivál alatt lovaskocsival lehetett megtekinteni a város egy részét, de az Aranka Babamúzeum és a Lombkorona sétány is hosszabb nyitvatartással várta a látogatókat.

A XXII. Sajt- és Túrófesztivál szakmai kísérő rendezvényei, a Sajtverseny és a II. Sajtakadémia is hatalmas sikert arattak az ország sajtosai körében.

A Sajtversenyre 129 sajtminta érkezett be, amelyeket azok teljes anonimizálása után egy szakértő zsűri pontozott, értékelt. Az öt bizottság mindegyikét végzett sajtbíra vezette, koordinálta, de a zsűri valamennyi tagja magasan képzett, sajtokkal foglalkozó szakember, kutató vagy sajtkészítő volt.

A versenynek két különlegessége is volt: az egyik, hogy ízesített, töltött termékek is megmérethették magukat, ami tényező extra figyelmet és kibővített zsűrizési szempontrendszer használatát kívánta meg a bírálóktól. A másik, hogy a nyerstejes termékek kiemelt figyelmet kaptak, saját kategóriájukon belül külön kiemelésre kerültek.

A közel 6 órás zsűrizés 21 arany-, 24 ezüst- és 26 bronzérmet eredményezett, amelyeket a zsűriző bizottság elnöke, Kerekesné dr. Mayer Ágnes, a verseny szervezője, a MATE Károly Róbert Campusának adjunktusa, Dr. Kovács Gyöngyi és Tímár Attila gyomaendrődi mesterszakács adott át ünnepélyes keretek között a nagyszínpadon a vasárnapi nap folyamán.

Összességében elmondható, hogy a magyar sajtos szakma hatalmas és látványos fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, és a megversenyeztetett termékek minősége látványos javulást mutat.

 

szöveg: Dr. Kovács Gyöngyi
fotók: Szabó József, Dr. Kovács Gyöngyi