Két évvel ezelőtt, 2019-ben kezdte meg tanulmányait a Károly Róbert Campuson Orbán Eszter. A pénzügy-számvitel alapszakos hallgató 2021 szeptemberétől a Campus Hallgatói Önkormányzatának elnökeként fogja képviselni hallgatótársai érdekeit. Eszter az ezen alkalomból vele készített interjúban céljai és tervei mellett elmesélte, hogy milyen emlékeket őriz az első felsőoktatásban töltött napjairól, valamint beszélt arról is, hogy milyen út vezetett a HÖK-höz való csatlakozás döntésének meghozatalától az elnöki pozíció betöltéséig.
Hogyan emlékszel vissza a kezdetekre? Milyenek voltak az első benyomásaid a Károly Róbert Campusról?
Életem egyik meghatározó élménye volt, amikor megtörtént a beiratkozás és személyesen is megismerkedhettem a csoporttársaimmal, oktatóimmal. Mivel korábban a nővérem is Gyöngyösön végzett – az egykori Károly Róbert Főiskolán –, nem volt teljesen ismeretlen sem az épület, sem az oktatók, hiszen a felvételi SMS után sokat beszélgettünk arról, hogy ő milyen emlékeket őriz az intézményben eltöltött éveiről. A beiratkozást követően még egy kicsit meg voltam szeppenve, rengeteg emberrel ismerkedtem meg, új élmények és benyomások értek. Azonban nagyon jó érzés volt, hogy bármivel kapcsolatban kérdésem volt, azonnal segítséget kaptam vagy az oktatóktól, vagy az akkori HÖK-tagoktól. Szinte azonnal családias légkör, kedves arcok és segítőkész emberek vettek körül. Nem kellett hozzá sok idő, hogy belássam: megérkeztem arra a helyre, amire mindig is vágytam és a lehető legjobb helyet választottam a továbbtanuláshoz.
Gondoltad volna akkor, hogy egyszer a Hallgatói Önkormányzat elnöke leszel? Egyáltalán tervben volt, hogy HÖK-ös leszel a felsőoktatásban töltött éveid alatt?
A tanulmányaim elején egyáltalán nem volt tervben, hogy jelentkezek a HÖK-be. Mivel gimnazista éveim alatt kollégistaként tevékenykedtem a diákönkormányzatban, úgy gondoltam, hogy az életemnek ezt a részét az egyetemen már pihentetni fogom és inkább a tanulásra, valamint a rengeteg új dologra fogok koncentrálni. Pár hónap után azonban éreztem, hogy valami hiányzik, ezért az első sikeres félévem után jelentkeztem a HÖK titkár pozíciójára.
Mire belerázódhattál volna az egyetemista létbe, 2020 márciusában a Covid a Te hétköznapjaidat is fenekestől felforgatta. Neked ez az első éved 2. félévét és a második évedet is érintette. Hogyan emlékszel vissza erre az időszakra?
Úgy gondolom, ez mindenki számára egy nagyon nehéz időszak volt, azonban szerencsésnek érzem magam, amiért az első félévben sikerült személyesen megismernem az oktatókat és a csoporttársaimat. Így a körülményekhez képest gördülékenyen túljutottam az elmúlt 3 féléven, és szerencsére a HÖK-ben online is tudtam tevékenykedni, segítséget nyújtani a hallgatóknak. Igyekeztem pozitív maradni ez idő alatt, remélem azonban, hogy ezt az időszakot már végleg magunk mögött hagyhatjuk.
Szeptembertől Te fogod betölteni a gyöngyösi HÖK elnöki posztját. Mit szóltál, mit éreztél akkor, amikor felmerült a neved, mint lehetséges elnök?
Voltam már elnök pozícióban gimnazista koromban a Kollégiumi Diákönkormányzatban, így van egy minimális tapasztalatom. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy ez egy új, élményekkel és kihívásokkal teli időszak lesz az életemben. Amikor először szóba jött az egyik küldöttgyűlés folyamán, hogy a későbbiekben én vihetném tovább az elnöki pozíciót, azt gondoltam, erre nem állok készen, mert nem látom át megfelelően a dolgokat. Nem sokkal később tudtam csak realizálni, hogy ez mekkora megtiszteltetés. Ezután elkezdtem játszani a gondolattal, hogy mi lenne, ha… és úgy döntöttem, belevágok. Továbbra is volt/van bennem egyfajta izgalom, azonban szertettel végzem a feladataimat és azt hiszem, hogy ez a legfontosabb.
Szerinted milyen vezető leszel?
Alapvetően egy laza embernek tartom magam, de szeretem, ha a dolgok időben, szépen, rendben, kézben tartva haladnak. Ezt a mentalitást szeretném tükrözni a későbbiekben is. Igyekszem rugalmasnak lenni, persze annyira, ammenyire a helyzet majd engedi, de ez csak akkor fog működni, ha mindenki tisztában van a dolgával és a csapaton belüli feladatok megfelelő módon vannak kommunikálva.
Mi mindent csináltál eddig hallgatói önkormányzatosként? A korábban betöltött pozíciókból gyűjtött tapasztalatokból szerinted tudsz majd építkezni?
2020 februárjában léptem be a hallgatói önkormányzatba titkárként. Ekkor legfőképp jegyzőkönyveket írtam, rendben tartottam az iratokat, tartottam a kapcsolatot az EHÖK-kel. Nagyon szerettem csinálni, azonban hamar rájöttem, hogy ezt a feladatkört kinőttem, többre vágytam.
2020 szeptemberétől tanulmányi és diákjóléti referensként tevékenykedtem, valamint én képviseltem a Campus hallgatóit az Egyetemi Diákjóléti Bizottságban. Ez idő alatt tartottam a kapcsolatot a hallgatókkal, igyekeztem mindenben segíteni nekik, illetve a szociális helyzetfelmérő kérvények bírálatát is én végeztem.
A pandémia alatt létrehoztunk egy munkacsoportot, aminek célja az online felületeink fejlesztése. Igyekeztem ebben is segíteni és kivenni a részem a munkából. Úgy gondolom, hogy a korábban megszerzett tapasztalatimat kamatoztatni tudom a jövőben. Örülök, hogy sikerült magam kipróbálni mind a papírmunkák világában, mind a hallgatókkal való kapcsolattartásban (már amennyire ez az online térben kivitelezhető volt).
Eddigi tapasztalataid alapján biztosan vannak elképzeléseid a következő félévekre. Mi mindent szeretnél megvalósítani?
Amennyiben a helyzet engedi, szeretnék rendezni egy gólyabált, hiszen ez az előző szemeszter kezdetekor elmaradt, illetve a hagyományokat folytatva egy gólyanapot is szeretnék tartani, ahol az újak és a felsőbb évesek megismerkedhetnek egymással. Terveim között szerepel a keddi Bakaros estek megtartása, remélem, erre továbbra is lesz igény, illetve közös gokart és lézerharc ötlete is felmerült már bennem. Természetesen a szórakoztató programok mellett nem szeretném, ha a hallgatói érdekképviselet háttérbe szorulna, hiszen ez a HÖK elsődleges feladata.
Köszönjük szépen Orbán Eszternek a beszélgetést, munkájához jó egészséget kívánunk!
szöveg: Nagy Réka
fotók: Orbán Eszter