Új Nemzeti Kiválóság Program konferencia

Budán és Gödöllőn május 26-án, 11 szekcióban tartották meg az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) támogatását elnyert ösztöndíjasok konferenciáját. Az esemény online megnyitóján Dr. Gyuricza Csaba rektor és Dr. Helyes Lajos, a Doktori és Habilitációs Tanács elnöke, ÚNKP-koordinátor mondott köszöntőt.   

Az ÚNKP 2016-ban indult, több témakörben kiírt ösztöndíjpályázatokat magába foglaló program, melynek célja, hogy a felsőoktatásban részt vevő hallgatói, kutatói kiválóságot támogassa. Az ÚNKP olyan – alap-, mester- vagy doktori képzésben tanuló – hallgatókat, doktorjelölteket, valamint fiatal oktatókat, kutatókat támogat, akik a programban részt vevő felsőoktatási intézményben eredményes kutatási és alkotói tevékenységet folytatnak. A fogadó felsőoktatási intézmények nyertes pályázóik ösztöndíjösszege 40 százalékának megfelelő kutatási-működési támogatásban részesülnek.

A konferencia ünnepnap az Egyetem életében, hiszen színvonalas kutatás nélkül nem működhet az intézmény, kezdte köszöntőjét Dr. Helyes Lajos, majd elmondta, hogy a 11 szekcióban 111 fő tart előadást elvégzett munkájáról. Közülük 7-en már BSc-hallgatóként elnyerték az ösztöndíjat, 24-en mesterszakosak. A derékhadat a PhD-hallgatók képviselik, az 51 doktorandusz a résztvevők 46 százalékát adja. Doktorvárományosként 8, posztdoktorként 12, Bolyai-ösztöndíjasként 9 fiatal oszthatta meg legújabb ismereteit a szekcióbizottságok tagjaival és az érdeklődőkkel.

Mint elhangzott, idén 173-an jelentkeztek az ösztöndíjra, több mint a felük PhD-hallgató.

Mindig örömmel vesz részt a tehetséggondozást, a kutatói utánpótlást segítő eseményeken, amelyek a minőségi munkára irányítják a figyelmet, hangsúlyozta Dr. Gyuricza Csaba. Hozzátette, hazánkban nagy hagyományai vannak a TDK-mozgalomnak, s immár ötödik éve támogatja a tehetségeket az ÚNKP ösztöndíj rendszere.

A néhány hónapja megalakult Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem a jövőt tudását „termeli” és az Egyetem rektora alapvető szempontnak tartja, hogy az új ismereteket a mindennapi gyakorlatban lehessen alkalmazni. Megállapította, hogy az ÚNKP-konferencia számos előadásának témája kapcsolódhat az intézmény formálódó stratégiájához. A következő évek kulcsterületei az élelmiszerellátás, a zöld gondolatok, a fenntarthatóság, a körforgásos gazdálkodás, a digitalizáció lesznek és ezek egymáshoz is kapcsolódnak.

Nagyon fontos, hogy az Egyetem ne csak kövesse, hanem meghatározza a 21. századot uraló kutatási irányokat és a gyakorlat előtt járjon pár évvel. Ezt a célt szolgálják a közeljövő infrastrukturális beruházásai és a tehetséggondozás további ösztönzését szolgáló rendszerek kialakítása. A MATE rektora e gondolatok jegyében kívánt hasznos, újabb kutatási ötleteket felvető konferenciát a résztvevőknek.