A Gyöngyösi Károly Róbert Campus jogelőd intézményében 2008-tól működik vöröskeresztes tevékenység önkéntes hallgatók és munkatársak bevonásával.
A kezdetek
2007. március 27-én együttműködési megállapodást kötött a Károly Róbert Főiskola és a Magyar Vöröskereszt. Az együttműködés célja, hogy a Vöröskereszt elősegítse a főiskola hallgatói, tanulói és dolgozói egészséges életmódjának, társadalmi jelenségek iránti érzékenységének, a saját és mások életminőségéért érzett felelősségének kialakulását, hogy a főiskola hallgatói, tanulói és dolgozói körében a Vöröskereszt egészségügyi, gyermek- és ifjúságvédelmi, szociális- és családvédelmi, valamint katasztrófavédelmi területen folytatott tevékenysége ismertté váljon. Így a főiskola a Vöröskereszt céljait és tevékenységeit megismerve a humanitárius eszmék terjesztésével, egészséges életmódra neveléssel, szociális gondoskodással hozzájárulhat hallgatói, dolgozói és a tágabb értelemben a megyei lakosság életminőségének javításához.
A Vöröskereszt rendszeresen véradó akciókat szervez az intézményben. A kiszállásos véradásokat a helyben szokásos módon hallgatói, dolgozói körében ismertté teszi és felhívja a figyelmet az önkéntesség ezen formájának jelentőségére. Ahogyan az egykori főiskola, úgy a gyöngyösi campus is részt vesz a Vöröskereszt szociális programjainak megvalósításában, szakemberei, valamint hallgatói bevonásával segítséget nyújt a szociális programok megszervezésében és lebonyolításában.
Az együttműködés aláírói:
a főiskola részéről Dr. Magda Sándor rektor, a Magyar Vöröskereszt részéről Habsburg György elnök, Dr. Morzsányi Éva főigazgató
Tevékenységünk
Véradásszervezés
A 2006/2007. tanévtől vált rendszeressé az intézményben az ún. kiszállásos véradás. Az őszi és a tavaszi félévekben 1-1 napos véradást szervezünk. A hallgatóink és munkatársaink részére szervezett véradás hosszú évekre tekint vissza. Az akció során önkénteseink részt vesznek az előkészítésben és lebonyolításában, hirdetik a hallgatók között a véradás fontosságát, valamint fogadják és ellátják a donorokat.
A jogelőd Károly Róbert Főiskola 7 alkalommal nyert első helyezést az Országos Felsőoktatási Véradóversenyen.
Adománygyűjtés
Adománygyűjtő akcióink eseti jellegűek, többnyire szükséghelyzetekhez kapcsolódnak.
Adománygyűjtő akcióink voltak:
- gyermekintézmények részére szervezett gyűjtések (játékok),
- az edelényi és a felsőzsolcai árvízkárosultak részére szervezett akciók
- a Dévai Szent Ferenc Ferenc Alapítvány csíksomlyói Szent István Gyermekvédelmi Központ részére
Szervezetünk önkéntese lehet a Campus bármely hallgatója, munkatársa!
Tagdíjak
- ifjúsági tagság: 500 Ft/fő/év
- felnőtt tagság: 1000 Ft/fő/év
Kapcsolat:
Lakatos Márk
tanárelnök
Lakatos.Mark(kukac)uni-mate.hu
A VÉRED A LEGNEMESEBB ADOMÁNY!
Kérjük, olvasd el az alábbi tájékoztatót, és Te is adj vért!
A Gyöngyösi Károly Róbert Campuson az őszi és a tavaszi félévekben kiszállásos véradást szervezünk.
Mi a véradás?
A véradás az a segítségnyújtás, amikor önkéntesen, saját vérünkből csekély mennyiséget más személy számára felajánlunk úgy, hogy az alkalmas legyen a beteg gyógyítására.
Önkéntes és térítésmentes véradás: a véradó nem vár pénzt, semmiféle juttatást a véradásért, csupán abban a jó érzésben részesül, hogy véradóként megmentheti 3 ember életét!
Kik adhatnak vért?
Véradó lehet mindenki, aki egészséges, betöltötte a 18. életévét, de még nincs 65 éves, és testsúlya meghaladja az 50 kg-ot. Nők három, férfiak öt alkalommal adhatnak vért egy éven belül. Két véradás között minimum 56 napnak kell eltelnie.
Mi történik a véradás során?
A véradás alkalmával steril vérvételi zsákba, egyszerhasználatos tű segítségével 4,5 deciliter vért vesznek le (egy egység/1E), és egy keveset a vizsgálathoz mintacsövekbe. A véradás 30-45 percet vesz igénybe, adatfelvétellel és kivizsgálással együtt.
Véradás előtt étkezz! Nagyon fontos emelett a bőséges folyadékfogyasztás, mely segít a véradás alkalmával levett plazma pótlásában, emellett ha megfelelő mennyiségű folyadék van a szervezetben az erek teltebbek, a véna jobban látható, gyorsabb a vérvétel.
ADJ VÉRT ÉS MENTS MEG HÁROM ÉLETET!
Mi készül a vérből?
A levett vérből vörösvérsejt-koncentrátum, plazmakészítmények és vérlemezke-koncentrátum készül, így egy egység teljes vér 3 beteg életén segíthet.
Véradás = Szűrővizsgálat
A véradás után a mintacsövekbe levett vért minden alkalommal kivizsgálják függetlenül attól, hogy a véradó hányszor adott vért.
A véradás menete
Hozd magaddal a donorfelvételhez:
- személyi igazolványt, lakcím- és TAJ kártyát
- külföldi állampolgárok útlevelet és magyar TAJ kártyát, vagy Európai Egészségbiztosítási Kártyát
Megadod személyi adataidat a nyilvántartáshoz
Kitöltesz egy kérdőívet egészségügyi állapotodról
Laboratóriumi és orvosi kivizsgálás következik:
Az ujjadból vett vérminta segítségével megállapítják vércsoportodat. (0, A, B, AB)
Hemoglobin-vizsgálatot végeznek a vérmintádból, hogy megállapítsák nem vagy-e vérszegény. A helyszínen jelen lévő orvos ellenőrzi a kitöltött kérdőívedet, kérdéseket tesz fel egészségügyi állapotodra vonatkozóan.
Egy tasakban megkapod a vérvételi felszerelést. Kényelmesen elhelyezkedsz az általad kiválasztott ágyhoz vérvételi ágyon. A steril vérvételi zsákba 5 perc alatt leveszik a vért. Ezt követően még 5 percig pihensz.
A véradás állandó orvosi és nővéri felügyelet mellett történik!
A levett vért Budapestre szállítják, ahol elvégzik annak szerológiai és egyéb vizsgálatát, feldolgozását.
Köszönjük a véradást!